΄ΌΡΑΜΑ ΜΑΣ…ΕΝΑ ΚΑΤΑΦΥΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ‘’

23 Δεκεμβρίου 2022

ΌΡΑΜΑ ΜΑΣ… ΕΝΑ ΚΑΤΑΦΥΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ‘’
4η Δενδροφύτευση με συμμετοχή 200 και πλέον μαθητών

Στην περιοχή Ντράφι τα Εκπαιδευτήρια Ν. Ζαγοριανάκου , παρουσία του δημάρχου Ραφήνας- Πικερμίου κ. Μπουρνούς και του αντιδημάρχου κ. Πάντζα, συνοδευόμενοι από την υπεύθυνη πρασίνου κ. Ασημάκη και εκπροσώπου διεύθυνσης αναδάσωσης κ. Κονταρίνη πραγματοποίησαν δενδροφύτευση συνολικά 1200 δενδρυλλίων (κουτσουπιές, αλιμιές, αλμυρές, γλαυκό – κυπαρίσσι, σπαρτό, βελανιδιά-θάμνος, δρύες).
Στο πλαίσιο της προαναφερθείσας προσφοράς παρευρέθηκαν μέλη τηςwe4allκαι των ιδρυμάτων ΚΕΘΕΑ, Νταού Πεντέλης & Παμμακάριστος. Δενδροφύτευση διενεργείται από τα σχολεία μας για τέταρτη χρονιά και εναπόκειται στο πλαίσιο δράσεων για την αντιμετώπιση της κλιματικής κρίσης και ανάπλασης της ευρύτερης περιοχής. Κύριο μέλημα του σχολείου μας είναι η ανάπτυξη οικολογικής συνείδησης των νέων υπό το πρίσμα της αειφόρου ανάπτυξης που αποτελεί αίτημα των καιρών μας.

Μεγάλος μας στόχος τα 10.000 δέντρα!

εις το επανιδείν…

Πολυμέσα

Σας άρεσε η ενημέρωση; Διαδώστε τη!