Συχνές απορίες-Ερωτήσεις

Πώς θα ξέρω τι έχει να διαβάσει το παιδί μου για την επόμενη μέρα;

Υπάρχει τετράδιο επικοινωνίας που συμπληρώνεται με ευθύνη του δασκάλου και περιέχει όσα έχουν γίνει μέσα στην τάξη και αυτά που πρέπει να διαβάσει ή να γράψει ο μαθητής για την επόμενη μέρα.

Πώς μπορώ να επικοινωνήσω με τον δάσκαλο ή τη δασκάλα του παιδιού μου;

Πέρα απ’ το τετράδιο επικοινωνίας που εξασφαλίζει την καθημερινή αμφίδρομη επικοινωνία, στο σχολείο μας γίνονται και συχνές συναντήσεις ανάμεσα σε γονείς και εκπαιδευτικούς. Επίσης, διατίθενται και συγκεκριμένες ώρες μέσα στην εβδομάδα κατά τις οποίες υπάρχει η δυνατότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας.

Ποια τα οφέλη απ’ τη μελέτη των μαθητών στο σχολείο μετά τη λήξη των μαθημάτων;

Την μελέτη των μαθητών στο σχολείο αναλαμβάνουν έμπειροι εκπαιδευτικοί που μπορούν να τους λύσουν κάθε απορία. Συνεπώς, οι μαθητές γίνονται πιο αυτόνομοι στη μελέτη τους.

Ως γονείς πρέπει να διορθώνουμε τις ασκήσεις που κάνουν οι μαθητές στο σπίτι;

Καλό είναι να μη διορθώνονται οι ασκήσεις απ’τους γονείς, για να βλέπει ο εκπαιδευτικός τα σημεία στα οποία πρέπει να επιμείνει.

Τι μπορώ να συζητήσω με τον δάσκαλο ή τη δασκάλα του παιδιού μου;

Οι γονείς μπορούν να συζητούν με τον δάσκαλο ή τη δασκάλα ό,τι τους απασχολεί σε μαθησιακό, παιδαγωγικό και ψυχολογικό επίπεδο.

Πώς να βοηθήσω το παιδί μου πρακτικά στο Δημοτικό;

Οι γονείς ενημερώνονται για όλα τα μαθησιακά θέματα του δημοτικού μέσω ενός ειδικού φυλλαδίου (φυλλάδιο γονέων) που τούς δίνεται στην πρώτη συνάντηση με τον δάσκαλο ή τη δασκάλα.

Πώς μπορώ να παρακολουθώ την πορεία του παιδιού μου;

Ελέγχοντας καθημερινά το τετράδιο επικοινωνίας του παιδιού, ώστε να λαμβάνω ανακοινώσεις και ενημερώσεις από τον δάσκαλο/δασκάλα του και παρακολουθώντας τις αθλητικές, πολιτιστικές και κοινωνικές  εκδηλώσεις , που γίνονται στο σχολείο.

Υπάρχει κάποιο υποστηρικτικό υλικό για τη Γλώσσα και τα Μαθηματικά;

Υπάρχουν τα φυλλάδια των σχολικών εκδόσεων, τα οποία χωρίζονται σύμφωνα με τα τρίμηνα σε 3 τεύχη.

Αν μια μέρα το παιδί μου απουσιάζει απ’ το σχολείο, πώς θα ενημερωθώ για την ύλη που διδάχθηκε;

Το σχολείο σε συνεννόηση με τους γονείς αναλαμβάνει να ενημερώσει αναλυτικά για την ύλη που διδάχθηκε εκείνη την ημέρα.