Δραστηριότητες

CHRISTMAS AROUND THE WORLD Ε' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

A' Δημοτικού
ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: OUR PETS

Στο poster που κατασκευάσαμε αναφερθήκαμε στα κατοικίδια ζώα που μπορεί να έχουν τα παιδιά (π.χ dogs, cats, parrots fish, turtles and rabbits)

Με τη βοήθεια του διαδραστικού πίνακα τα παιδιά μπόρεσαν να συμμετέχουν σε έναν αριθμό ασκήσεων, να ακούσουν τραγούδια και να δουν βίντεο για περαιτέρω εμπέδωση του λεξιλογίου.

Τα παιδιά κατασκεύασαν χειροτεχνίες με θέμα τα κατοικίδια ζώα σε ενα pet shop. Το κάθε παιδί έφτιαξε το δικό του pet shop, σχεδίασε κατοικίδια ζώα και χρησιμοποίησε χρώματα της αρεσκείας του. Μέσα από αυτή τη χειροτεχνία τα παιδιά χρησιμοποίησαν λεξιλόγιο σχετικό με τη θεματική ενότητα (π.χ what is this? This is a cat, this is a spider, this is a dog κλπ)
ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: MyRoom
Στα πλαίσια της ενότητας “MyRoom”οι μαθητές κατασκεύασαν τα δωμάτια τους χρησιμοποιώντας χρωματιστή πλαστελίνη. Διασκέδασαν καιείπαν στα Αγγλικά ποιά αντικείμενα έφτιαξαν. π.χ “What’s this?” “A table” ”What color is it?” “Green”.
B' Δημοτικού
Τα παιδιά ζωγράφισαν την οικογένεια ή τους φίλους τους, και στη συνέχεια κατασκεύασαν κορνιζούλες χρησιμοποιώντας τις ζωγραφιές που είχαν ετοιμάσει. Έτσι, είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν λέξεις και φράσεις όπως: “This is my mum/dad/brother/ sister” κλπ, καθώς και “This is my friend…”

Learning the colours

Learning the school items