Δενδροφύτευση

Δενδροφύτευση 1000 δέντρων στην περιοχή Νταού Πεντέλης

Τη Δευτέρα, 1 Απριλίου 2019 και ώρα 09.30 π.μ., πραγματοποιήθηκε δενδροφύτευση στην περιοχή Νταού Πεντέλης. Την όλη εκδήλωση διοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήρια Ν. Ζαγοριανάκου σε συνεργασία με την A.E. Τσιμέντων TITAN.
Στη δενδροφύτευση παρευρέθηκαν και φύτεψαν δέντρα μαθητές του Δημοτικού , του Γυμνασίου και του Λυκείου του σχολείου και οι γονείς αυτών. Επίσης, συνέδραμαν στην προσπάθειά μας ο Δήμος Ραφήνας, μέλη του Ιδρύματος «Παμμακάριστος» δήμου Ραφήνας, Νηπιαγωγείο" το Σπίτι των Νάνων"και Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Νταού Πεντέλης.
Ο Διευθυντής των εκπαιδευτηρίων «Ν.Ζαγοριανάκου» , κ. Κωσταντίνος Ζαγοριανάκος, στην ομιλία του ανέφερε ότι:
«Τα Εκπαιδευτήριά μας, με οδηγό τα παιδιά, προσπαθούν να ευαισθητοποιήσουν την κοινωνία γενικότερα για την προστασία, διατήρηση και ανάδειξη του περιβάλλοντος. Ευχόμαστε η ενέργεια αυτή να βρει και άλλους μιμητές».
Ολοκληρώνοντας, η όλη εκδήλωση εντάσσεται στην προσπάθεια των Εκπαιδευτηρίων για καλλιέργεια περιβαλλοντικής συνείδησης στα παιδιά με απώτερο σκοπό την ευαισθητοποίηση αυτών και των οικογενειών τους σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος για καλύτερη ποιότητα ζωής.